sobota 23. září 2017

Recenze na knihu Osm


Název: Osm
Autorka: Radka Třeštíková
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2017
Počet stran: 384
Žánr: Detektivky, pro ženy

Už v dřívějších článcích jsem zmiňovala, že se snažím překonat svoji averzi k českým autorům, jelikož mě nikdy dříve díla novodobých českých autorů moc neoslovily. Ale teď u nás vyšlo několik knih od českých autorů, které zas tak špatně nevypadají, takže jsem si řekla, že bych měla zkusit nějakou tu knížku od českého autora.


A když jsem viděla Osm od Radky Třeštíkové, které mělo celkem pozitivní ohlasy a hodně se o ní mluvilo, tak jsem si řekla, že bych si ji také mohla přečíst. A jaký je můj názor na tuhle knihu, si přečtete na konci recenze.


Kniha začíná v momentě, kdy na nemocničním lůžku v kómatu leží mladá dívka Míša, kterou někdo postřelil. Ale kdo? Všichni tvrdí, jak měli Míšu rádi a nikdo neví, kdo by jí to mohl udělat. Na začátku knihy se objeví hned několik postav, její bývalý přítel, její bývalá nejlepší kamarádka,  bývalá šéfová a manžel šéfové - Míši milenec.
Míša se nakonec z kómatu probere, ale nepamatuje si vůbec nic z toho, co se za poslední rok stalo. Nepamatuje si, že místo psů teď hlídá děti, že její bývalý přítel už není jejím přítelem, a že se oženil s Míšinou nejlepší kamarádkou, která teď už není její nejlepší kamarádkou. A nepamatuje si ani na to, že byla zamilovaná do manžela svojí šéfové, který byl později jejím milencem.
V knížce je opravdu hodně postav a nikomu nemůžete věřit. Protože každý tvrdí, jak měl Míšu rád a neublížil by jí.


V knížce je hned několik časových rovin, jelikož knížka začíná, jak už je Míša v kómatu. A hned za chvíli na to, co se událo za poslední rok, než se stalo, to co se stalo. Pak je opět kniha přerušena, a to kdy se Míša probere z kómatu. Ano, vím, že to teď všechno zní strašně složitě - hodně postav, několik časových rovin. Ale opravdu to není tak hrozné, jak to teď může vypadat.


Jak už jsem psala, hned na začátku na vás autorka vybalí několik postav, o kterých vůbec nic nevíte a snažíte se vše, tak nějak trochu zpracovat. Ze začátku jsem byla vážně trochu zmatená a snažila jsem si to vše dát nějak do hromady, ale cca po 15 stránkách už se vše srovnalo a já už jsem zhruba věděla.


V knížce se, jak bývá u detektivek zvykem, všechno postupně zamotávalo. A opravdu jsem až do konce netušila, jak kdo to udělal ani proč. Ale i přesto nebyla knížka úplně detektivka, byl to i román pro ženy.


A jak se mi teda kniha líbila?
Tak jak už jsem psala, ze začátku jsem byla trochu zmatená a musela jsem se zorientovat. Některé pasáže knihy mi přišly až trochu moc zdlouhavé, ale jinak se mi kniha líbila. Musím se přiznat, že jsem od knihy neměla vůbec žádná očekávání, protože jsem měla vážně strach, že se mi kniha nebude líbit. Ale byla jsem mile překvapena a doufám, že se mi přinejmenším budou líbit i další knihy od českých autorů, protože mám v plánu začít více číst české autory.

Hodnocení: 74%


 Nejlepší ceny knih najdete na Srovnáme.cz. Knihu si můžete prohlédnou ZDE.

Žádné komentáře:

Okomentovat